Fallout 1

Tady vás hra vyhodí a starejte se. Hra Fallout 1 pochází z rukou Black Isle. Je to jedno z mnoha jejich slavných RPGček, dále budu jmenovat např. Fallout 2, Planescape: Torment, Baldur's Gate 1 a 2 nebo Icewind Dale. Osobně jsem hrál Fallout 2, Planescape: Torment a pět minutek taky Baldur's Gate. Hra je tuším z roku 1997 a tomu také odpovídá její grafika. Ovšem grafika není na hře to nejdůležitější, hlavní je přece celková hratelnost a zábava. A té Vám tato hra poskytne opravdu dostatek. Hra je obstojně ozvučena (mimochodem hudba z jedničky se vyskytuje i ve dvojce) a má jednoduché ovládání.

Jakmile hru spustíte, dozvíte se z úvodní animace, že roku 2077 vypukla na světě 3.světová válka, která zdevastovala celý svět, avšak naštěstí se něco málo lidí zachránilo ve vaultech ( protiatomových krytech ) vybudovaných vládou USA. Jedním z obyvatelů Vaultu 13 jste také Vy. Stalo se to ve 22.století, vodní čip, umožnující pít obyvatelstvu tohoto krytu nezávadnou vodu, se porouchal. Správce Vás vybral pro nalezení nového funkčního čipu a doporučil Vám návštěvu Vašich „sousedů“ ve Vaultu 15. Tak, toť příběh , teď rovnou do pitvy hry samotné.

Před začátkem si pochopitelně můžete vytvořit postavu Po kliknutí na Nová hra se ocitnete v editoru postavy, kde se můžete vyřádit. pokud však nechcete hrát za nějakou již předdefinovanou. Editor postavy je poměrně jednoduchý, rozdělíte své talenty, speciální rysy a body nacpete do několika základních vlastností. Pak již nic nebrání pustit se do boje v radioaktivním světě Falloutu. Hra Vás po krátké animačce vyhodí v jeskyni.

Poté se začne rozvíjet příběh, nemůžete najít vodní čip, navíc se dozvíte o hrozbě z pouště. U hry se témeř nenudíte. Nejméně zajímavé mi připadal úplný začátek a taky získávání vodního čipu (věděl jsem kde je, jen se k němu dostat, bylo to oproti zbytku hry trochu moc akční). Pro tento i další díl je typické, že se neočekávaně prodlouží. Tzn., že po splnění prvního hlavního úkolu se objeví vždy druhý.

Dostal, co si zasloužil. Jako v každém správném RPG i zde získáváte zkušenosti. Jakmile jich získáte dostatek, postupujete na další úroveň a můžete si rozdělit obdržené dovednostní body. Jejich množství závisí na několika faktorech, ale zpočátku se to většinou pohybuje kolem patnácti. Každé tři (nebo vyjímečně čtyři, záleží na char, rysech) úrovně navíc obdržíte perk, speciální dovednost, která nějakým způsobem vylepší Vaši postavu, např. přídá bod k nějaké z vlastností (těch je několik - charisma, síla, vnímání, hbitost, odolnost, štěstí), umožní ji přesně poznat výzbroj a životy nepřítele atd. Množství zkušeností potřebných k postupu se pokaždé zvýší o tolik co minule+1000zk. Naštěstí však plníte úkoly a zabíjíte potvory za více zkuš.

Nepříjemný tvor, tenhle správce. Boje probíhají tahovým způsobem, vy ovládáte jen svou postavu, Vaši kámoši si dělají co uznají za vhodné oni. Každá postava má určitý počet akčních bodů a podle toho může vykonat určité množství akcí. Výstřel z obyčejné pistole stojí 5AB, dávka 6AB, ale jsou i vyjímky (které mám rád). Moje nejoblíbenější zbraně jsou energetické, fajn je třeba Alien blaster s Turbo plasmovou puškou.

Zkrachovali a Black Isle vzali s sebou. Svět Falloutu je mnohem větší, ale já už se nebudu dál rozepisovat (stejně to nikdo nečte), vyzkoušejte to sami.

Je to skvělá hra s vynikající atmosférou a světem, obrovským množstvím předmětů a špatnou grafikou. Pro správného RPGčkaře je morální povinností si tuhle hru zahrát, ale mohla by zaujmout i další.
 

+skvělá zábava na mnoho desítek, možná i stovek hodin, propracovaný svět, příjemná hudba a zvuky, dobrý systém bojů, mnoho postav, druhů nepřátel, množství možných kombinací, jak vytvořit postavu, volnost při tvorbě, množství volených vlastností, množství vlastností postavy ovlivňujících hru, jiná postava – jiné konverzační možnosti, příběh, animace, perky, možnost nastavit obtížnost hry a boje, krvavosti hry, vypnutí/zapnutí nadávek a sprostých slov a další nastavení, namluvení některých dialogů, velké množství předmětů, zbraní, na nejvyšší obtížnost to narozdíl od druhého dílu má smysl (pro nefalloutovce - Fallout 2 je známý svou extrémně nízkou obtížností), odlišnost hry za muže a ženu
-grafika, padavost, schopnost kradení nedomyšlená
Hodnocení7/10
Věk10+
Nároky na HWvelmi nízké

HHPZ


Zpět na úvodní stránku http://fallout.herni.info
Herní.info (c) Jan Zaškolný (HHPZ) 2005-2011 - e-mail: mail@janzaskolny.cz - 123ABC.cz